Eko Patrol tel. 986
Pogotowie Weterynaryjne
tel. 22-622-55-22
Ptasi Azyl tel. 22-670-22-07
Skontaktuj się:
Ważne numery w nagłych przypadkach:
Kiedy i przeciw czemu szczepić psy? cz. 1
Szczepienie obowiązkowe - wścieklizna.
Na początek postaram się przybliżyć problematykę profilaktyki zwierząt, będzie dużo o wskazaniach, właściwych terminach i o tym, co znaczą poszczególne symbole na nalepkach w książeczce.
Prawidłowo wybrane i przeprowadzone szczepienia mogą uchronić naszych czworonożnych przyjaciół przed cierpieniem związanym z ciężkimi chorobami, a niejednokrotnie uratować im życie. To na opiekunie spoczywa odpowiedzialność za wybór tego zabezpieczenia. Lekarz weterynarii może jedynie doradzać jaki i kiedy takie szczepienia przeprowadzić. Z jednym wyjątkiem - jest nim wścieklizna, oznaczana symbolem R jak rabies.
„Posiadacze psów są obowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia”1. Czyli każdy pies w wieku 4 miesięcy powinien mieć pierwsze zaświadczenie o takim szczepieniu i trzeba je powtarzać co roku, nie ważne, czy jest on mały, stary, nigdy nie wychodzi, nie ma zębów, a producent szczepionki zadeklarował jej skuteczność przez minimum trzy lata. Wbrew też niektórym opiniom obecne szczepionki przeciw wściekliźnie są bezpieczne (choć jak wszystkie szczepienia, mogą wywołać reakcję uczuleniową, zwykle przy kolejnym wstrzyknięciu, jednak zdarza się to niezwykle rzadko) i nie tylko nie ma potrzeby, ale i nie wolno zwlekać z zaszczepieniem szczeniaka do sześciu miesięcy czy roku. W tym miejscu jeszcze jedna uwaga, jeśli nie jest szczepionych 10 zwierząt, powinno się używać szczepionek jednodawkowych, każda z własną nalepką. Opakowania zwierające 10 dawek szczepionki zgodnie z ulotką muszą być zużyte „bezzwłocznie” w wypadku Rabisinu, lub w ciągu 8 godzin przy Biocanie R. Nawet niektórym lekarzom weterynarii trzeba o tym przypominać: http://www.lilw.pl/268-terminy-waznosci-szczepionek-przeciwko-wsciekliznie
Data na nalepce jest terminem, w którym szczepionka nadaje się do wstrzyknięcia, nie oznacza terminu ważności szczepienia. Jeśli planujemy wyjazd z psem do kraju, gdzie wymagany jest paszport i szczepienie przeciw wściekliźnie – pierwszym szczepieniem, które można wpisać do paszportu i upoważniającym do wyjazdu jest to po oznaczeniu psa mikroczipem. Wyjechać można nie wcześniej niż po 21 dniach od takiego szczepienia, a gdyby kolejne szczepienie było opóźnione, znów trzeba odczekać 21 dni.
Tylko w jednym wypadku psa nie wolno zaszczepić – jeśli w ciągu ostatnich 15 dni kogoś ugryzł. W takim wypadku powiatowy lekarz weterynarii może zlecić 15-dniową obserwację psa i dopiero po jej szczęśliwym zakończeniu wykonuje się szczepienie. Trafili kiedyś do mnie ludzie, którzy skłamali, że pies nikogo nie pokąsał, po czym okazało się, że przerobili datę na wcześniejszą by okazać je matce ugryzionego dziecka. Sprawa się wydała i nie skończyła dla nich najlepiej.
1 Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt